Vaření

Železnice na divokém západě

Píše se rok 1869 a na Divokém západě vrcholí největší stavba, jakou doposud svět viděl. Dvě konkurenční společnosti, Union Pacific a Central Pacific, staví trať, která má spojovat východní se západním pobřežím. Každá z nich začíná z jedné strany kontinentu. Je domluveno, že uprostřed svoje trati spojí a tak vznikne nejdelší železniční dráha, spojující břehy Tichého oceánu a Atlantiku středem Spojených států.

Všichni jsou nadšení a očekávají den, kdy na sebe obě železnice narazí. Lidé sázejí ohromné částky na den a místo téměř celé USA stavbou žijí. Ale vláda a vysocí úředníci jsou čím dál víc nejrvóznější. Železnice se podle plánu měly už dávno potkat a ono nic.

Vláda USA si tedy najímá družinu dobrodruhů a geodetů, aby vypátrali, co se na železnici vlastně stalo. Je jasné, že úkol to nebude jednoduchý. Je potřeba dávat pozor na indiány, kteří se s železnicí nikdy nesmířili, lapky a bandity ale hlavně na samotné stavitele, kteří v tom, že se železnice ještě nepotkaly mohou mít také své prsty. Za každý postavený kilometr vláda totiž štědře platí!

Otázka je jasná: Jdeš do toho?

POZOR! Hra byla v provozu od dubna 2020 do ledna 2021 a nyní je ukončená. Na cestu se už nevydávejte! Děkuji za pochopení.

O co se jedná?

Ve hře se vydáte na cestu kolem Lesné. Povede vás webová stránka v mobilním telefonu a vašim úkolem bude plnit různé úkoly, mít oči otevřené, vyřešit detektivní případ a nenechat se u toho zabít bandity.

Délka cesty ve hře je zhruba 4 kilometry a dá se projít i s "outdoorovým" kočárkem. Jelikož vás po cestě čekají nějaké výzvy a zdržení, radši si na výlet vyčleňte celý půlden a vybavte se jídlem a dostatkem pití.

 

Pravidla

Pravidla celé hry jsou jednoduchá:

 • Hrajeme fér - hru nikdo nehlídá a dá se při ní i cheatovat. To má svůj důvod. Věřím ale, že budeme všichni hrát čestně a pokoušet se výzvy splnit na 100 %. Pokud by tomu tak nebylo, hra by se proměnila jen v nudnou klikačku na mobilu.
 • Chováme se bezpečně - po cestě bude potřeba dvakrát překonat silnici - vždy se pořádně rozhlédni a přecházej teprve až nic nepojede.
  Na cestu se vydej s někým dospělým nebo starším. Pokud je to starší sourozenec, nezapomeňte říct rodičům, kam jdete.
  Žádné úkoly nejsou na nebezpečných místech a hravě je splní žák prvního stupně.
 • Dodržujeme vládní nařízení na ochranu proti koronaviru - chovejme se zodpovědně a dodržujme právě platná vládní nařízení. Nevydávej se na cestu ve velké skupině nebo s kamarády, se kterými byses jinak nepotkal/a.

Co s sebou?

Budeš potřebovat následující vybavení:

 • pohodlné uzavřené boty (klidně starší tenisky),
 • oblečení na ven - pozor na podzimní bahýnko,
 • jídlo a pití na půl dne,
 • nabitý mobil s mobilním internetem,
 • papír a tužku,
 • mapu Lesné (stačí v mobilu).

 

Bonusový úkol

Při přípravě hry nás velice překvapilo, jak jsou lesy kolem Lesné plné odpadků. Něco jsme posbírali, ale i tak jsme nezvládli uklidit všechno. Vezměte s sebou prosím do lesa i pytel a pár odpadků odneste do koše v civilizaci, kam patří.

Odpadky nabírejte vždycky na klacek, v rukavicích nebo přes pytlík.

Díky :-)

P. S. Velký dík patří všem hráčům z jara. Cesty v okolí hry teď vypadají opravdu o mnoho lépe!

Online schuzky

Chci si zahrát

Zaregistrovat do hry se můžeš tady. Zadej svoje jméno nebo přezdívku a e-mailovou adresu, na kterou ti dojdou pokyny, jak pokračovat dál. Vlastní přihlášení do hry probíhá vždycky kliknutím na odkaz v e-mailu, není potřeba žádné heslo.
E-mail potřebujeme, abychom vám zaslali informace pro přihlášení a pokračování ve hře. Slibujeme, že jediné zprávy od nás dostanete v souvislosti s hrou. Po skončení hry bude databáze e-mailů a jmen vymazána.

Autor & více informací: Tor - Pavel Priesnitz (tor@skaut.cz)
Velké díky patří Benovi - Petru Steinmetzovi za pomoc a podporu s programováním, Ballúovi - Jakubu Smejkalovi za přípravu v terénu a Fíhovi - Štěpánovi Genszkému za opravu stanovišť.