Úvodní obrázek

priesnitz.cz

Plánování a příprava

Než se pustíte do vlastní rekonstrukce bytového jádra, je dobré si rozmyslet a naplánovat téměř všechny činnosti. Od kvality plánu a předpokládaných postupů se totiž následně odvíjí kvality celé rekonstrukce a hlavně její časová náročnost. V tomto článku najdete tipy co a jak.

Nápady a postupy

V přípravné fázi se vyplatí rozmyslet si, co vlastně všechno budete chtít měnit a zhodnotit své síly - na co si pozvat odborníka a co zvládnete svépomocí.

Doporučuji projít internet a přečíst si různé postupy na jednotlivé etapy práce. Najdete inspiraci, uvidíte věci, které Vás nenapadly a navíc si načtete pracovní postupy. Výborná jsou různá kutilská fóra. Je to čtení na týdny a občas zjistíte, že člověk, to názor jak něco dělat.

Všechny myšlenky si nakreslete a napište na papír (nebo do počítače). Pořád jsem si říkal, že když to mám v hlavě a vím co chci, není problém. Pravda ale je, že jakmile přenesete svoje nápady na papír, okamžitě zjistíte, že spousta věcí třeba nejde realizovat a navíc záskáte kromě podkladů pro pozdější práci také nadhled nad celým projektem, který si v hlavě prostě neuděláte.

Materiály a možnosti rekonstrukce

Máte v zásadě dvě možnosti, jak rekonstrukci udělat.

První a jednodušší je tzv. částečná rekonstrukce - staré jádro zůstává a olepí se kachličkami, popřípadě se vymění vana a některé zařizovací předměty. Výhoda je menší pracnost, nevýhoda je minimální možnost změnit dispozici. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, doporučuji vyměnit odpady (v těch našich za 40 let provozu bylo docela dost usazenin) a koupit nové hadice pro rozvod vody.

Druhá možnost je úplně jádro vybourat a místo něj postavit nové. Tuto variantu jsme zvolili my a popisuji ji v dalším textu. Nevýhoda je problém se sutí, větší pracnost, prach a delší čas přestavby. Výhoda je úplně nové příjemné jádro a možnost skoro libovolně měnit dispozice (samozřejmě potud, pokud to dovolí stupačky).

Byrokracie a papíry

Momentálně platí, že pro rekonstrukci bytového jádra nepotřebujete stavební povolení. Někde se musí stavby nahlašovat, jinde na to zvysoka mastí. Určitě se běžte zeptat na úřad, jak je to ve Vaší obci. Stejně tak je dobré kontaktovat společenství vlastníků nebo družstvo a záměr s rekonstrukcí jim oznámit. Slušností pak bývá na vchodové nástěnce umístit upozornění pro sousedy.

Pokud se rozhodnete stavět nové jádro z něčeho jiného, než je sádrokarton, budete před začátkem rekonstrukce potřebovat vyjádření statika. Můžete s ním skonzultovat stavební úpravy a dispozici, dá Vám pár dobrých rad a také řekne, z čeho stavět, abyste se za půl roku neocitli u sousedů o patro níž. Důležitá věc je samotný statický posudek. Pokud dodržíte rozsah prací v posudku, jste krytí pro případ nějaké nehody. Běžná cena statického posudku se v tomto případě pohybuje okolo 3 000 Kč.

Dále budete potřebovat revize elektřiny a plynu (v případě, že pohnete s plynovou přípojkou). Ty se ale dělají až po skončení prací.

Pokud mi chcete napsat k tomuto článku, klikněte zde.