Úvodní obrázek

priesnitz.cz

Odpady a WC

Odpadové roury jsou díky moderním systémům jednou z nejjednodušších sítí na tahání. Nepotřebujeme k tomu žádné speciální nástroje a zvládne to každý, kdo si jako malý stavěl z lega :-). Přesto je dobré dát na některé věci pozor.

Pro vedení odpadů v jádře je nejjednodušší použít polypropylenové HT trubky s gumovým těsněním. Instalace je poměrně jednoduchá a spočívá hlavně v zasouvání trubek do sebe. Jako ideální hlavní rozměr mi připadá průměr 50mm, který hravě zvládne odvod vody z vany, umyvadla a pračky.

Starou instalaci v jádře budete mít pravděpodobně vedenou v obdobných trubkách z PVC, lepených k sobě, které nakonec ústí do centrálního odpadu ve stupačkách. Tyto trubky mají jiný rozměr než PP trubky a proto budete muset použít redukci z (pravděpodobně) průměru 63mm, který se napojuje na centrální odpad stupaček, na PP průměr 50mm. PVC trubky nejsou osazeny gumovým těsněním, ale pro utěsnění redukce se dá bez problému použít sanitární silikon.

Skládání odpadů je pak snad ještě lehčí než svařování vody. Stavebnice se skládá hlavně z přímých trubek, kolínek (s různým úhlem zakřivení), rozdvojek (Yček) a přechodek mezi různými průměry trubek. Všechny je najdete třeba tady.

I když je skládání odpadů velmi jednoduché, opět přemýšlejte, kde v bytě bude umístěné jaké zařízení a jaký průměr odpadové roury k němu povede. Zvlášť koncový průměr trubky by měl korespondovat s očekávaným průměrem vývodu ze sifonu. Místo sifonu lze použít flexi trubku, kterou prohnete do tvaru S. Tato možnost se v poslední době velmi používá v koupelnách. Klasické průměry sifonových vývodů jsou 50 a 40mm, pračkový sifon s kuličkou se pak dá připojit na průměr 30mm.

Pokud Vám do sebe půjdou jednotlivé kusy těžko zastrčit, namažte trošku černé těsnění vazelínou.

Řešení odpadu pro WC je v paneláku velmi jednoduché. Přímo z hlavní odpadové roury ve stupačkách vede odbočka PVC trubky o vhodném průměru. Do ní pasuje flexi hadice pro WC, opatřená na jedné straně řásněmi, které se do odpadové odbočky vsunou a na druhé straně manžetou, do které se vsune porcelánový vývod ze záchoduvé mísy. Pohlídejte si akorát, abyste koupili správnou délku flexi trubky.

Při skládání a tažení odpadů si dejte pozor, aby všechny trubky byly "vysvahované" (směřovaly dolů) směrem ke stupačkám. Pokud by tomu tak nebylo, bude se Vám v trubkách držet voda a usazeniny.

Pokud mi chcete napsat k tomuto článku, klikněte zde.