Úvodní obrázek

priesnitz.cz

Elektroinstalace

Tažení elektrických sítí je na internetu snad nejdiskutovanějším tématem. Lidé se dělí na dva tábory - elektrikáře a ostatní, kteří si myslí, že to zvládnou sami. Faktem je, že tažení elektroinstalace rozhodně nevypadá složitě ale kvůli neodborným zásahem do rozvodů můžete způsobit požár, nebo zaplatit "nejvyšší cenu".

Následující řádky neberte jako návod, ale pouze jako úvod do problematiky. Rozhodně není cílem tohoto článku suplovat vzdělání v oboru elektro a obsahuje pouze minimum informací z této oblasti! Jakoukoliv práci na elektroinstalaci rozhodně přenechejte odborníkům! Dost jich najdete například na fóru elektrika.cz.

Pokud bydlíte v panelovém domě, téměř stoprocentně budou Vaše elektrické rozvody tažené "v hliníku" pouze dvěma vodiči (hodně často také stejné barvy - černé). Stará soustava je typově označována TN-C a vyznašuje se spojením pracovního "nuláku" (N) a zemnícího vodiče (PE) do jednoho PEN vodiče. Ten je pak v každé zásuvce přiveden jak na zemnící kolík, tak na "nulákovou" zdířku. Cílem rekonstrukce by mělo být modernizování soustavy na typ TN-S, kdy jsou vodiče PE a N vedeny samostatně. Jendak je to bezpečnější a druhak toto zapojení umožňí připojit do sítě také prodový chránič (označivaný FI, nebo "fíčko"), který je podle platných norem u nových elektroinstalací povinný. Je na Vás, jestli budete měnit typ rozvodné soustavy pouze v jádře, nebo v celém bytě.

Prvním krokem k nové elektroinstalaci by měl být plán a představa, jak budou rozvody vypadat. Doporučuji si opět situaci nakreslit v počítači nebo na papír. Dále je potřeba zkonzultovat svoje představy s elektikářem, který s Vámi Vaše požadavky projde a zabezpečí, aby splňovaly všechny normy a elektroinstalace byla bezpečná. Při návrhu doporučuji držet se zejména následujících bodů:

 • Veškeré vedení elektroinstalace ve zdi musí být vodorovné nebo svislé.
 • Uvědomte si, kde budete mít obrazy, kde Vám bude držet linka nebo budete do zdi dělat libovolné díry. V těch místech rozhodně kabely netahejte.
 • V koupelně není možné dát vypínač nebo zásuvku kamoliv. Umístění se řídí normou ČSN 33 2000-7-701, kterou má k dispozici Váš elektrikář. Dodržení umístění částí elektroinstalace v koupelně je velmi důležité. Stejne tak je potřeba provést tzv. pospojení všech vodivých částí v koupelně.

Záleží na Vaší domluvě s elektrikářem - většinou není problém, abyste si po konzultaci vytvořili drážky a díry pro zásuvky svépomocí, stejně jako natahali kabely. Zapojení zásuvek a vpínačů až ale opět nechte na odborníkovi.

Pro vytváření drážek do porobetonu se vyrábí speciální škrabka na porobeton. Vyvrtání díry na elektoinstalační krabici se dělá vykružovacím vrtákem. Pokud budete díry na krabice vrtat pouze do porobetonu, s přehledem si vystačíte v vrtákem do dřeva. Sada se pohybuje kolem stokoruny. Je ale potřeba si dát pozor na to, aby byl vykružovák dostatečně hluboký. Hloubka standardní krabice je 42 mm.

Chystáte-li se na rekonstrukci rozvodů v celém bytě, nevyhnete se kontaktu s panelem. Myslím si ale, že se dá elektroinstalace pohodlně rozvést s minimem řezání a hloubení do panelu. Byty mají spoustu "chyb" nebo vlastnosí, kterých je možné při tažení kabelu využít. Nabízím jistě neúplný seznam "fíglů":

 • Jednotlivé panely na sebe v určitých místech navazují a oddělují je tzv. dilatační spáry. Ty poznáte velmi jednoduše - jsou to místa, kde Vám praská omítka po celé délce shora dolů a velmi častou jsou již několikrát přetažené vrstvou sádry. Stačí popraskanou omítku a sádru v těchto místech vyškrábat a máte k dispozici svislou drážku pro kabel jak dělanou.
 • Pokud uvažujete o výměně světelné elektroinstalace, na stropě najdete také velké dilatační spáry.
 • Stará elektroinstalace v bytě je tažená v jednotlivých panelech v husích krcích (plastových trubičkách). V místě, kde jsou panely napojené, jsou husí krky většinou ucpané maltou, ale jinak jsou dobře prostupné. Pomocí "poklepu" nebo detektoru elektrických kabelů ve zdi můžete zjistit, kudy vede stará elektroinstalace a potom stávající husí krky využít. Na některých msítech objevíte pod omítkou skryté krabice, jinde budete muset vyvrtat věší díru, abyste se k husím krkům dostali. Pro protahování kabelů husími krky použijte protahovací pero.
 • Stejně jako staré husí krky můžete využít i staré krabice na zásuvky a vypínače, pokud Vám jejich polohy vyhovuje.
 • Pokoje v panelákových bytech mají jako podlahu obvykle parkety, nebo dřevotřískové desky. Po odstranění rohové lišty, která překrývá spoj podlahy se stěnou, narazíte zpravidla na mezeru. Elektroinstlaci do zásuvek lze pohodlně vést právě v těchto mezerách pomocí kabelů, označených CYKYLO 3 x 2,5, které se od standardně používanýh CYKY-J 3 x 2,5 liší plochým průřezem.
 • V některých panelových domech jsou vypínače ke světlům na zárubních. Většinou me možné táhnout kabel vnitřkem zárubní. Pozor ale na výřezy pro zobáček kliky nebo zámku - kabel by neměl být nikde odhalený.
 • V místech, kde není možné využít ani jednu z předchozích možností, můžete využít speciálních rohových lišt v různých designových variantách.
 • Pokud žádná varianta není průchozí, pak se lze rozhodnout buď pro drážkování nebo klasické lišty.

Ať se budete snažit jakkoliv, drážkování nebo alespoň hloubení zásuvek do panelu se nakonec alespoň na pár centimetrech nevyhnete. My jsme například museli vést drážku pár centimetrů v pokojích od podlahy k díře pro zásuvku. Je třeba počítat s tím, že jakákoliv práce spočívající v řezání nebo vrtání do panelu produkuje velké množství prachu. Určitě to nepodceňte a před prací si vezměte ochranné brýle a respirátor.

Na drážkování jsou k dispozici speciální frézy, které umožňují nastavit hloubku drážky, její šířku a dokonce nabízejí odvod prachu do vysavače. Pro naše použití se ale jednalo o drahé zařízení. Pár centimetrů drážek se dá velmi pohodlně vyrobit také s pomocí flexky a diamantového kotouče. Nejlépe se osvědčil kotouč na kámen nebo beton, který měl na obou sranách drobná "vybrání", jakoby zoubky (viz předchozí odkaz). Rozhodně pro řezání do napelu nepoužívejte kotouče, které mají různé výseky - ty jsou určené do měkkých materiálů! Na vyvrtání děr pro krabice pod omítku pak můžete použít korunkový vrták v provedení do SDS nebo SDS plus (podle Vaší vrtačky).

Jak už jsem psal výše, průvodním jevem jakéhokoliv zásahu do panelu je velké množství prachu. Proto nikdy nezapomeňte na ochranné pomůcky včetně brýlí a respirátoru. Nechcee-li, aby Vám prach zalézal do dalších částí bytu, omotejte dveře potravinovou fólií nebo lépe stretch fólií. (Stretch fólie je totéž co potravinovka, akorát pro průmyslové použití. Jedna role stojí okolo 300Kč a rohodně se při rekonstrukci neztratí.) Po zavření dveří přilne fólie k zárubním a dokonale je utěsní.

Nezapomeňte jakékoliv, byť minimální, zásahy do panelu konzultovat se statikem.

Rozhodnete-li se táhnout elektřinu pod sádrokartonovou stěnou nebo nad podhledem (falešným stropem), použijte husí krky. Zajistíte tak kabelu alespoň nějakou mechanickou ochranu. Pro uchycení husího krku k profilům můžete využít plastové stahovací pásky nebo předpřipravené montážní díry v profilech.

Pokud mi chcete napsat k tomuto článku, klikněte zde.