Úvodní obrázek

priesnitz.cz

Datové sítě

Zařazení datových sítí do rekonstrukce může vypadat na první pohled divně. Velmi častým jevem, pokud si necháte rekonstrukci bytu dělat od firmy, je, že po předání bytu přijde otázka "A co internet?" A už to začíná - přijde instalační balíček nebo technik, na řadu přijde vrtačka a v nově rekonstruovaném bytě se ihned válí volně ložený kabel.

Datové sítě musí splňovat určitá pravidla, daná normami ČSN a telekomunikačními zákony. Proto si je nechte natáhnout od odborné firmy a následující text berte spíše jako náhled do tématiky, než jako návod.

Tažení datových sítí nemusí být složitý úkon. Pokud zrovna nemáte počítač v každé místnosti, nebo jste rozhodnuti do budoucna používat WiFi připojení, bude Vám pravděpodobně stačit jeden kabel, tažený ode dveří na místo, kde se bude nacházet modem či router.

Kabeláž

Základním prvkem datové sítě je kabel. V našem případě budeme potřebovat tzv. kroucenou dvoulinku, nebo chcete-li, odborněji kabel UTP cat 5e (nebo cat 6) v provedení drát (prodává se ještě provedení "lanko" neboli "licnový drát" - tzv. patch kabel, ale ten se používá až mimo zeď k propojení zásuvky a počítače). Prodávají se ještě různé speciální verze, jako například stíněný kabel, nebo s kevlarovou výstuží, ale pro naše potřeby v bytě jsou zbytečné. Navíc například ke stíněnému kabelu potřebujeme ještě odpovídající koncovky a špatným nakrimplováním můžeme způsobit víc škody, než užitku.

Základní pravidla při tažení kabelu datové sítě (neboli univerzální kabeláže) se tedy dají shrnout do těchto bodů:

  • kabel by se neměl nikde lámat v ostrém úhlu,
  • pokud budete kabel protahovat dírou nebo husím krkem, netahejte za něj silou,
  • kabel se snažte co nejméně překrucovat,
  • kabel netahejte souběžně s elektrickým vedením, ale táhněte jej alespoň 20 cm od elektroinstalace (křížení nevadí),
  • pokud se souběhu elektroinstalace a datové sítě po cestě nevyhnete, snažte se, aby byl co nejmenší (pokud možno na trasu méně jak 2 metry).

Zakončení kabeláže

Zakončit kabel můžeme dvěma způsoby. Prvním způsobem je na něj nakrimplovat standardní koncovku RJ45 (samec). Nevýhoda tohoto řešení je, že nám ze zdi čouhá drát, který je často zbytečně dlouhý nebo naopak o 10 cm kratší, než bychom potřebovali. Další, a o hodně elegantnější variantou je zásuvka. Můžeme využít buď variantu pod omítku, nebo na omítku. Přitom varianta pod omítku vypadá lákavěji a je lepší ji využít například v pokojích nebo v kuchyni. Obzvlášť zásuvka pod omítku v rámci elektroinstalačního řešení ABB Tango nevypadá špatně a pokud máte "v Tangu" i zbytek elektroinstalace, můžete to sladit.

U vstupu je vhodné zakončit zásuvku vedle rozvaděče. Většinou vstupuje do bytu telefonní kabel právě u rozvaděče a na stejném místě vstupují do bytu také poskytovatelé metropolitních sítí (např. Netbox). U dveří bych se nebál použít variantu krabice na omítku, protože vedle rozvaděčové krabice bude stejně vypadat jako drobeček :-).

V předchozím textu jsme zapomněl ještě na jednu výhodu zásuvek oproti plandajícím kabelům ze zdi, a to je možnost zastrčit do zásuvky téměř cokoliv. Datová kabeláž se stává univerzální, takže do zásuvky kromě klasické sítě s konektorem RJ45 zastrčíte klidně konektor RJ11, který se používá pro telefonní linky. Některé hlídací systémy také používají konektory standardu RJ, takže využití je široké. Další vlastnost zásuvek je, že mají většinou dvě zdířky. Připravte se tedy na to, že povedete dva kabely vedle sebe, což ale nemusí být vždy na škodu. Například pokud se rozhodnete pro telefonní linku od O2 (klasická "pevná", ale internet budete mít od jiného poskytovatele - najednou se dvě linky budou hodit. Zbývá ještě říct, že po linkách univerzální kabeláže běhá také IP televize.

Jak to spojit dohromady

Máme natažený kabel, vybrané zásuvky (nebo jsme se rozhodli pro kabel, čnící ze zdi) a nyní je potřeba to spojit dohromady. Kroucená dvoulinka vede ve čtyřech párech, takže dohromady budeme zapojovat celkem 8 kabelů podle barevného kódu. Barvy jsou hnědá, zelená, oranžová a modrá a k nim doplňkově hnědo-bílá, zeleno-bílá, oranžovo-bílá a modro-bílá. Někteří výrobci se snaží ušetřit a proto barevno-bílé kabely neznačí. Pokud je to náš případ, platí, že např. modro-bílý kabel je ten bílý, který je zamotaný s modrým :-).

Pro krimplování koncovek budeme potřebovat krimplovací kleště na RJ45. Naopak pro krimplování zásuvek budeme potřebovat narážecí nůž.

Nyní k vlastním barevným kódům a krimplování. Pokud budeme používat zásuvky, většinou není třeba barevný kód řešit, protože kvalitní zásuvky mají barvičky přímo v sobě. Pozor ale na to, že barevné kódy jsou dva - A a B. Vyberte si pouze jeden z nich a ten dodržujte. Pak už stačí na konci odizolovat cca 4 cm kabelu, rozplést dvoulinky a potom dráty podle příslušných barev vložit do mezer a pomocí narážecího nože je zarazit. Dejte si pozor na orientaci nožové strany - měla by směřovat směrem "pryč" od vstupu kabelu - po docvaknutí nožem se zbytky kabelu, čnějící ven, automaticky odříznou a upadnou. Budete-li krimplovat kabel, velmi dobře je to popsáno třeba tady, tady nebo tady.

Pro propojení zásuvek s okolními počítači nebo routery už stačí použít tzv. patch kabely typu lanko, které seženete již nakrimplované téměř v libovolných délkách do 6 metrů. Kabel, jdoucí v Vám do bytu Vám pak již bez problému nakrimpluje technik Vašeho internetového poskytovatele.

Pokud mi chcete napsat k tomuto článku, klikněte zde.