Úvodní obrázek

priesnitz.cz

Bourání a demontáž jádra

Jakým způsobem bylo děláno naše jádro v soustavě T06B a jaký zvlolit způsob demontáže jednotlivých desek umakartového jádra.

Popis jádra

Náš panelák je stavěný v soustavě T06B s jádrem v kombinaci umakartu a dřevotřísky (která je pěkně těžká).

Jádro se záchodem a koupelnou je z umakartu a sahá do výšky cca 2,2 metru. Stropy v jádře jsou překryty laminátovou skořepinou (koupelna i záchod mají svou vlastní, která je v půlce nahoře "secvaklá" železnými svorkami k dělící příčce). V prostoru nad jádrem vedou v husích krcích elektrické rozvody a od jádra ke stropu vedou řídce osazené dřevěné pilířky, které většinou ani nejsou přibyté a jsou jenom vzpříčené. Ty navazují na latě, kopírující půdorys jádra a přibité nastřelovacími hřebíky ke stropu. Na dřevěné konstrukci jsou přibity sololitové desky, které zakrývají prostor nad jádrem. Spoj mezi sololitem a umakartem je překrytý hliníkovou lištou. Předěl mezi kuchyní a předsíní v místě, kde jádro není, je udělaný pomocí těžké dřevotřískové desky.

Před začátkem

Před bouráním odpojte elektřinu od jádra! Vypněte hlavní jistič elektřiny (většinou na chodbě) a pro jistotu také všechny jističe v bytě a přezkoušejte, jestli nejsou nějaké části elektroinstalace tzv. živé. Pak vás čeká detektivní práce - zjistit, které dráty vedou do jádra a odpojit je ze svorek v jističi. Samozřejmě lze dráty po cestě také přecvaknout a zaizolovat, nicméně odpojení v jističi je elegantnější a při práci Vám nad hlavou nevlají vodiče pod proudem.

Zavřete vodu a plyn. Vyzkoušejte, že jsou opravdu zavřené

Bourání

Při bourání jsme začali právě dřevotřískou, protože po jejím odstranění zůstává v bytě prakticky samotné jádro. Pokud jsou v desce zárubně, je pravděpodobné, že to není monolit, ale více spojených desek. Zárubně se dají rozřezat flexkou a tím pádem záskáte možnost vypáčit desku nadedveřmi. Větší desky jsou ukotveny v podlaze, zdech i stropě drážkou, ve které je dřevěná lať, nastřelená do panelu. Nejlepší je asi majzlíkem narušit desku cca 5cm od styku s panelem a potom páčit, co to dá.

Dál už to jde ryche. Odstraníme sololitový kryt prostoru nad jádrem, "vyrazíme" dřevěné vzpěry a přeřízneme všechny husí krky na styku laminátového podhledu a umaraktových příček. Pokud se dostanete k příčce oddělující záchod od koupelny, odstraňte také železné svorky, spojující oba laminátové podhledy. Pak se pokuste odstranit laminátový strop (dá se odstranit v průběhu bourání jídra, ale bude u sebe držet příčky shora).

Umakartové jádro se rozkládá skoro samo. Prozkoumejte, kde jsou desky sešroubované a vždy když objevíte šroubovaný spoj, nejdříve ho rozšroubujte. Pak stačí rána kladivem a klínky, spojující jednotlivé příčky povolí.

Vana a umyvadlo jsou zasazeny do kovového rámu z L-prfilů, zapuštěného v podlaze. Rozšroubujeme a odřízneme jednotlivé úchyty a odstraníme vanu. Kovový rám, který drží pohromadě technickou šachtu nechte v původním stavu. Je potřeba, aby podpíral vodu a plyn.

Poslední oříšek je, jak dostat rozbourané jádro pryč z bytu. Můžete ho rozřezat na malé kousky a svážet výtahem (oblepte výtah kartonem, i při vělké opartnosti můžete něco odřít), nosti části jádra po schodech a nebo je házet z okna. Vzhledem k umístění našeho bytu v 8. patře a velikosti desek jsem nakonec zvolil horolezeckou variantu - jádro jsem rozřezal na ušží pláty (cca 1 m široké) a pak je spouštěl na laně šachtou za výtahem. Výhoda je rychlost, minimum námahy a bezhlučnost.

Jádro jsme nakonec odvezli na vozíku za autem do sběrného dvora. Dopředu se zeptejte, jestli Váš ekodvůr bere i suť z jádra. Ne všude ji totiž přijímají. Seznam ekodvorů firmy SAKO v Brně zde, cena za odběr umakartového jádra byla 4 Kč/kg.

Pokud mi chcete napsat k tomuto článku, klikněte zde.